SIKÇA SORULAN SORULAR

İrritabl bağırsak hastalığı oto-immün bir hastalıktır.Vücudun bağışıklık sistemi bağırsak mukozasını besleyen sub mukozayı yabancı madde gibi görür.Saldırarak hasara uğratır.Bunun sonucunda bağırsak mukozası beslenemez ülserlerle iltihaplar oluşur.Buna bağlı da karın ağrısı ishal,gaz,şişkinlik gibi şikayetler ortaya çıkar.Bu durumu tespit etmek için öncelikle spesifik testler yapmak gerekir.Nedeni saptandıktan sonra hastalığı kalıcı olarak tedavi etmek mümkündür.
Otizmin en önemli belirtisi hastalar normal insanlar gibi görmezler ve duymazlar. Bu nedenle iletişim kurulamaz. Beyinde görme ve duyma işlemini yapan merkezlerinin çalışması GABA ve Glutamat isimli nörotransmitterlerin çalışmasına bağlıdır. Bunlar ölçülerek otizmin varlığı anlaşılır.
Otizmin en önemli belirtisi hastanın normal insanlar gibi görmemesi ve duymamasıdır. Öncelikle bunun tesbiti ve tedavisi gerekir. Bunun sonucunda hastanın algılaması artar. Tedavi edilebilir mi sorusunun cevabı bu aşamadan sonra verilebilir. Algılamanın düzelmesine bağlı zihinsel fonksiyonların gelişimi iyileşme derecesini belirler.