Migren

Migren


Tekrarlayıcı baş ağrılarının %75’ni migren türü baş ağrıları teşkil eder. Tüm dünyada yaygın olarak görülen, kişiye yaşamı zehir eden, kuvvetli yarım baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı kusma, ışığa, sese ve harekete karşı aşırı duyarlılık gibi şikâyetlere neden olan bir hastalıktır. Hastalık ataklar halinde gelir ve yaşam kalitesini ileri derecede bozar. Bazen saatler boyu sürer ve baş ağrısı ağırlaşır. Migren ataklarının nedenleri karmaşıktır. Nedenler saptanamadığı için hastalık çoğu zaman kalıcı olarak tedavi edilemez.

Baş ağrılarının temel nedeni, beyin atardamarlarında vasokonstrüksiyon (daralma) veya vasodilatasyon ( genişleme) nedeniyle arterler çevresinde ödem oluşması, buna bağı kafa içi basıncın artması ve oksijen yetersizliğinin ortaya çıkmasıdır. Otonom sinir sisteminde, sempatik (vasokonstrüksiyon yapar) ve parasempatik (vasodilatasyon yapar) sinir sistemi arasındaki dengenin bozulması ile genellikle stres sonrası gevşemede, tek taraflı, zonklayıcı ve çatlayacakmış gibi tarzda baş ağrısı oluşur.

Migren ataklarını tetikleyen birçok neden vardır. Stres ve sonrası gevşeme, çok fazla veya az uyku, kuvvetli ışık, hava değişiklikleri, çikolata yenilmesi, peynirle birlikte içilen kırmızı şarap, çay, kahve, kadınlarda adet dönemi öncesi östrojen hormonu azalması ve serotonin artması  migreni başlatabilir. Migrenin nedeni çoğu zaman incebağırsaklarda gizlidir.  Alerjiler, gıda intoleransları ve mantarlar neden olabilir. Bu nedenle  öncelikle test yaparak migrenin nedenini veya atakları tetikleyen nedenleri bulmak gerekir.

İdeal tedavi;

Migren ataklarının  nedenini  kalıcı olarak ortadan kaldıran tedavidir.