Bonzai

Bonzai


Bonzai bitki yapraklarına kimyasal maddelerin püskürtülmesi ve yaprak ile kimyasal madde arasındaki etkileşim sonucu ortaya çıkan psiko aktif bir maddedir. Bitki çeşidi ve kimyasallar değişkendir. Bonzai ağacı yaprakları, kenevir veya herhangi bir bitki yaprağı kullanılmaktadır. Sentetik kimyasalların Bonzai ağacı yapraklarına sıkılması ile marijuana etkisi sağlandığı iddia edilmektedir. Kullanılan kimyasal maddelerde değişkendir. Dolayısıyla vücut üzerindeki etkileri de değişiktir.

Bonzai beyinde cannabinoid reseptörler başta olmak üzere içindeki kimyasal maddeye bağlı birçok reseptöre bağlanabilir. Bonzainin etkileri başlangıçta kokaini, daha sonraki aşamada esrarı taklit eder. Ancak kimyasal yapı bakımdan her ikisi ile de benzerliği yoktur.İlk kullanımda bile öldürücü olabilen en tehlikeli sentetik maddedir.

Bonzai kullanıldıktan sonra 30-40 saniye kadar süren kısa bir süre kişiye keyif verir. Hemen sonrasında ise;

1- Yaklaşık 10 dk.sonra baş dönmesi , baş ağrısı olur, vücut uyuşur ve hantallaşır.

2- Aşırı uyku isteği ve baygınlık hissi gelişir. Bu dönemde halüsinasyonlar, hayaller görülür, paronoya gelişir.

3-  Bu aşamadan sonra madde kullanmaya devam edilirse, kişi ölebilir veya öldürebilir.

4-   Daha sonra kişi kısa süreli uyku ile uyanıklık arasında gider gelir.

Bunun dışında;

1- Kan basıncıda artış ve buna bağlı kalp atış artışı

2- Şiddetli ağız kuruluğu

3- Göz kızarıklığı

4- Halüsinasyon, paranoya

5- Baş ağrısı

6- Aşırı terleme

7- Kusma

8- Aşırı heyecan, sıkıntı hissi

9- Açlık hissi ortaya çıkar.

10-Panik atak ve her an ölecekmiş gibi bad-ölüm tribi- korkusu çeker ve vücudunda uyuşma, karıncalanma, felç olma hissi gibi akıl sağlığını bozan belirtiler ortaya çıkar.

Bonzai uyuşturucu maddeler içinde en çok ölüme neden olan maddedir. Özellikle alkol ile birlikte kullanılması tehlikeyi artırır.

Yaygın tedavi:

Genel olarak uygulanan ilaç tedavileri hastanın uyumasını ve sakinleşmesini sağlar. Ancak bonzai kullanma isteğini ortadan kaldırmaz. Bu nedenle tedavinin başarı oranı düşüktür.

İdeal tedavi:

Her kullanılan bonzai maddesi farklı kimyasalar içerdiği için tedavi hastaya özel olmalıdır.Tedavinin etkili olması için hastanın beyninde etkilenen reseptörleri dikkate alınarak tedavi planı yapılmalıdır. Vücut madde ve informatif düzeyde temizlenmelidir.