Esrar Bağımlılığı

Esrar Bağımlılığı

Esrarın etkilerinden içindeki tetrahidrokannabinol (THC)sorumludur. Esrar içildikten hemen sonra hızla beyine geçer. Esrar içilmeye başlandıktan birkaç dakika sonra beyinde önceDopamini artırır, buna bağlı olarak kişi kendini iyi hisseder. Hafif sarhoşluk ve sebepsiz gülme oluşur. Daha sonraNoradrenalini azaltır,buda kalphızında azalma, kan basıncında düşmeye ve kaslarda gevşemeyeyol açar. Göz kızarıklığı,  ağız kuruluğu, sıcaklık veya soğukluk hissi oluşabilir.

Bir süre sonra Glutamatı azaltır,Serotonin ve GABA artırır. Buna bağlı olarak uyku, uyuşukluk,  zaman, dokunma, ses ve görme algılarındabozukluklar ortaya çıkar.Bellek ve öğrenme zayıflar, düşünme ve problem çözme yavaşlar.

Esrarın uzun süreli kullanılmasının çeşitli akciğer hastalıkları,baş-boyun kanserleri, bağışıklık sistem bozukluklarıgibi sağlık sorunları, ruh sağlığı sorunları, diğerbağımlılık yapıcı madde kullanımına geçişe neden olur. Dopamin artışı uzun süre esrar kullananlarda psikoz ve şizofreni denilen ruh hastalıklarına neden olur. Kişiler sinirli ve saldırgan olurlar. İşlerine konsantre olamazlar. 

İdeal esrar bağımlılığı tedavisi; Önce yoksunluğa bağlı gelişen şikayetleri giderme, daha sonra beyin yağ dokusunda depolanmış esrar metabolitlerinin vücuttan atılmasını sağlama, üçüncü aşamada ise esrar madde bilgisinin DNA bilgi bankasından silinmesini sağlamalıdır.